Φωτοβολίδα το γκολ του Μπλάνκο στους γαύρους!

27-11

27-11-2010. Σε ένα κακό ποιοτικά ντέρμπι, η ένωση επικράτησε 1-0 του Ολυμπιακού, για την 12η αγωνιστική στο γήπεδο ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ προερχόταν από δυο συνεχόμενες ήττες σε Τούμπα και Καβάλα και βρισκόταν 11 βαθμούς πίσω απο τους ερυθρόλευκους. Στο πρώτο ημίχρονο παίχτηκε παιχνίδι κέντρου με τις δυο ομάδες να χάνουν από μια ευκαιρία. Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία στο 56΄να ανοίξει το σκορ, όταν ο Πάντελιτς κέρδισε πέναλτι και ο Ντούντου έστειλε την μπάλα άουτ. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε ακόμη περισσότερο και στο 90΄ ο Ίσμαελ Μπλάνκο πέτυχε το νικητήριο τέρμα μετά από πάσα του Πάπα Μπούμπα Ντιόπ. Η σύνθεση του Μανόλο Χιμένεθ ήταν, Αραμπατζής, Καράμπελας, Μανωλάς, Δέλλας, Γιάχιτς, Μάκος (79′ Γκερέιρο), Γκέντσογλου, Σκόκο (71′ Ντιόπ), Λεονάρντο, Μπερνς (58′ Μπλάνκο), Λυμπερόπουλος